Чому LEED?

У 2000-х роках серед безлічі національних систем оцінки енергоефективного будівництва визначилося кілька лідерів, які отримали міжнародний статус – це британський BREEAM, німецький DGNB і американський LEED. Остання система – Leadership in Energy and Environmental Design (Лідерство в області енергетичного та природоохоронного дизайну) – в підсумку стала однією з найпопулярніших. Сьогодні вона застосовується більш ніж в 60 країнах, сертифікати відповідності LEED вже отримали десятки тисяч комерційних і приватних будинків по всьому світу.

Згідно розробленої Радою США За Экостроительству методикою, відповідність будівлі «зеленим» стандартам оцінюється по цілому ряду параметрів, за кожен з яких нараховується певна кількість балів. До вирішальних критеріїв належать:

Енергоефективність та мінімізація впливу на навколишнє середовище (в тому числі використання альтернативних джерел енергії);
Ефективність використання водних ресурсів (включаючи каналізаційні системи та системи збору дощових вод);
Використання екологічних і легко переробляються будівельних і оздоблювальних матеріалів;
Забезпечення сприятливих умов мікроклімату приміщень;
Екологічність інфраструктури навколо будівлі.
За підсумками аудиту будівлі видається базовий (40-49 балів), срібний (50-59 балів), золотий (60-79 балів) або платиновий (80 балів і вище) сертифікат. Причому сертифікацію може пройти не тільки будівля цілком (номінації Building design + Construction), але і окремий офіс (Interior Design + Construction).

Як стверджує Михайло Ульянов, керівник проектного відділу компанії «Меркурі Інжиніринг», необхідну кількість балів для отримання сертифіката LEED Interior Design може бути набрано за рахунок застосування високоякісних будівельних матеріалів та використання енергозберігаючих технологій в інженерних системах. Вартість проекту при цьому зростає незначно, а потенційна економія в ході подальшої експлуатації досягає 20-25% у порівнянні зі звичайним бізнес-центром.

Вони були першими

В Росію сертифікація за стандартом LEED прийшла відносно недавно – в 2010 р. Правда, першою будівлею, що пройшли дослідження на відповідність міжнародним нормам, став не бізнес-центр, а промислова площадка з виготовлення підшипників концерну SKF в зоні «Боролево-2» (Тверська обл.). За рахунок застосування комплексу енергозберігаючих технологій споживання електрики великим заводом скоротилася на 35%. При цьому всі «зелені» технології обійшлися власнику підприємства приблизно в 7% від вартості будівлі.
Першопрохідником в області комерційної нерухомості стала штаб-квартира «Сіменс» в Росії, розташована в історичному центрі Москви на вул. Велика Татарська. У 2012 р. будинок отримав золотий сертифікат LEED, набравши за підсумками аудиту 72 бали. Розробкою проекту займалася компанія «Меркурі Інжиніринг». Фахівці реалізували інтелектуальну систему управління всіма системами життєзабезпечення будівлі: вентиляцією та кондиціонуванням, опаленням і охолодженням, світлодіодним освітленням, роботою жалюзі тощо Також на об’єкті впровадили систему Green Building Monitor, яка в автоматичному режимі відображає дані по поточним витратам води, електроенергії та тепла. Вжиті заходи призвели до скорочення споживання енергоресурсів на 46%.

«Істотний внесок у підсумкову економію вносить насосне обладнання, встановлене в інженерних системах комерційних будівель. На його частку може доводитися до 40% всього енергоспоживання бізнес-центру, і потенціал заощадження величезний: фінансові витрати на насоси можна скоротити на 20-60%, – впевнений Роман Марихбейн, керівник з розвитку бізнесу Департаменту промислового обладнання компанії «ГРУНДФОС». – Максимальний ефект дає застосування енергозберігаючого обладнання абсолютно у всіх системах життєзабезпечення, як це і зроблено в штаб-квартирі «Сіменс» в Росії».

Наприклад, для забезпечення будівлі бізнес-центру теплом і гарячою водою, побудований індивідуальний тепловий пункт, у якому змонтовано енергоефективне насосне обладнання GRUNDFOS серій TPE і TPED. Обладнання оснащене електродвигунами MGE класу енергоефективності IE3 з вбудованими перетворювачами частоти. Вони автоматично регулює швидкість обертання валу, що дозволяє насосів точно підлаштовуватися під необхідна витрата теплоносія або холодоагенту в системі і працювати з максимальною ефективністю.

Високоефективні рішення використовуються і в системі водовідведення, адже одним з ключових критеріїв оцінки будівель на відповідність «зеленим» стандартам є ефективність використання водних ресурсів, включаючи каналізацію. Для відведення стоків у приміщенні «Сіменс» використовуються компактні насосні установки GRUNDFOS серії Sololift2, а на цокольному поверсі ділового центру змонтовано обладнання MULTILIFT MD. Останні укомплектовані двома регульованими каналізаційними насосами (робочим та резервним). Додатково обладнання оснащене системами управління на базі сучасних мікропроцесорів, які забезпечують автоматичну роботу установок і дозволяють контролювати параметри системи в режимі онлайн.

Екотехнології для хмарочоса

Ще один знаковий для вітчизняного екобудівництва об’єкт – вежа «Меркурій Сіті», побудована на території Московського міжнародного ділового центру. Височіє над столицею на 340 м, вона є одним з найвищих офісних будівель в Європі. На 28-32 поверхах цього бізнес-хмарочоса розташувалася російська штаб-квартира міжнародної компанії JTI (Japan Tobacco International), отримала золотий сертифікат LEED у січні 2016 року.
В «зеленому» офісі JTI вся оздоблення виконано з натуральних матеріалів: мармуру, стінових панелей з шпону, килимової плитки з вовни, а також індивідуальних тканинних панелей. Дизайнерські світильники і меблі виготовлені за спеціальним проектом з екологічно безпечних утилізованих матеріалів. Це те, що бачать співробітники і відвідувачі офісу, а високотехнологічна «начинка» поверхів прихована від сторонніх очей.

«У будівлі працюють центральні установки вентиляції та холодопостачання системи Shell&Core, що забезпечують офіс необхідною кількістю холоду і свіжого повітря, – розповідає Михайло Ульянов («Меркурі Інжиніринг»). – Для додаткової надійності виділена резервна система холодопостачання серверних приміщень, що складається з чиллера Hitachi і прецизійних кондиціонерів Emerson. Система опалення реалізована за допомогою вбудованих в підлогу конвекторів Kampmann, а додатковий нагрів забезпечується 4-х трубними фанкойлами Carrier».

Крім центральної системи вентиляції на об’єкті JTI була реалізована додаткова система повітрообміну – окремі припливні і витяжні установки Seat. Особливої уваги заслуговує резервна система охолодження серверних приміщень, де вкрай важлива не тільки ефективність, але і надійність насосів. Система повинна працювати без перебоїв, цілодобово підтримуючи правильний «клімат» для знаходиться всередині обладнання. Виходячи з всіх зазначених критеріїв, для перекачування холодоагенту були обрані енергозберігаючі насоси GRUNDFOS серії TPE.

Також в інженерних системах офісу JTI змонтовані циркуляційні насоси GRUNDFOS MAGNA3, які на сьогоднішній день є одними з найбільш інноваційних на ринку. Обладнання володіє одним з найвищих індексів енергоефективності в світі – 0,191, завдяки чому забезпечує економію до 75% у порівнянні з аналогами. Таких результатів вдалося досягти завдяки впровадженню інтелектуальних функцій: автоматичного регулювання швидкості обертання валів насосів і автоадаптации подачі теплоносія. Ці режими дозволяють обладнання підлаштуватися під потреби системи і не працювати з підвищеною продуктивністю, витрачаючи зайву енергію.

Додатково оптимізувати витрату енергоресурсів в офісі JTI допомагає автоматизована система зонального управління мікрокліматом і освітленням. Комфортна температура повітря визначається і підтримується за допомогою настінних контролерів, керуючих конвекторами опалення і фанкойлами системи охолодження. А для кожного типу приміщення (опенспейс, переговорні кімнати, зони відпочинку, технічні та допоміжні приміщення) прописаний індивідуальний алгоритм освітлення. Енергозберігаючі світильники управляються через настінні пульти-контролери, для яких передбачено кілька режимів роботи і сценаріїв.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here