Каркасні домобудівні технології в нашому регіоні стають все більш популярними. Вони розглядаються як один з основних способів вирішення житлових проблем у сільській місцевості, дозволяють забудовувати дачні масиви і котеджні селища. Між тим каркасне домобудівництво оточене безліччю міфів і легенд. Але виною тому — не сама технологія, а не надто досвідчені будівельники. Втім, міфи для того й існують, щоб їх розвінчувати.
На наведених тут знімках — будується дача, господар якої цього літа планує відсвяткувати новосілля, а поки люб’язно погодився поділитися з нашим кореспондентом власними спостереженнями.

Міф перший. Каркасний будинок побудує навіть дилетант
Воістину, це той самий міф, який гріє душу багатьом потенційним «самозабудовникам». Я теж починав будівництво з того, що пішов в книжковий магазин і придбав там цілий портфель книг, присвячених приватного житлового будівництва. Дійсно, сьогодні в продажу зустрічається чимало перекладних посібників, що оповідають про канадських і фінських будівельних технологіях, а будівельні інтернет-форуми (і наші, і зарубіжні) дають покрокові інструкції з ілюстраціями. Основний їх сюжет — середня сім’я будує будинок: ось ми розчистили майданчик, поставили стовпчики, спорудили нижню обв’язку, стіни, дійшла черга до крокв… А ось і новосілля!

Між тим сліпо слідувати технологічними схемами перекладних книжок — значить, приректи себе на проблеми. Одна справа — пустелі Невади або скелясті грунти Скандинавії, зовсім інше — болотистий Північно-Захід Росії з його пливунами і високо розташованими грунтовими водами. Не зв’язані між собою опори стовпчастого фундаменту неодмінно будуть гуляти, а разом з ними — і весь каркас. Але каркасна дача в нашому кліматі не тільки гуляє на стовпах. Протягом року вона багато разів замерзає і відтає, намокає і висихає.

Друга. Популярна у фінів технологія «платформа», активно просувається сьогодні в Росії, розроблена для добре висушеної струганої дошки. У нас в хід найчастіше йде деревина природної вологості з найближчої бази будматеріалів. Тому, виводячи ідеально рівні стіни, через кілька місяців будівельники виявляють люфти, перекоси, викривлення, провисання перекриттів і інші прикрі неприємності.

Висновок. Якщо ви збираєтеся будувати не бюджетну хатину, а будинок для постійного проживання, з підозрою поставтеся до пропозицій будівельників, пропонують каркасне спорудження з сирої деревини на столбчатом фундаменті: будівельні бригади приходять і йдуть, а вам — жити в новому будинку не один рік.

Міф другий. Каркасний будинок швидко «старіє»
Як випливає зі спеціальної літератури, при правильному дотриманні технології термін служби каркасного будинку складає 30-50 років. Але відомі випадки, коли «каркаснікі» живуть не одне століття. Адже наші предки не знали ні сильний антисептиків, ні сушильних камер.

Можна сказати, що будь-який будинок живе, поки в ньому живуть і підтримують його в належному стані. Закинута будова з цегли теж швидко прийде в непридатність. Довговічність каркасного будинку залежить від обраних при будівництві антисептиків і антипіренів, якості деревини, правильності монтажу утеплювачів і інженерних систем. У тому, що стосується ремонтопридатності, то тут каркасний будинок не має собі рівних. Його господар може легко змінити зовнішню або внутрішню обшивку, утеплюючий матеріал, зміцнити окремі елементи каркаса, дістатися до розташованих в стінах комунікацій. Причому все це можна зробити, не виселяючись з дому. Для того щоб зробити подібний ремонт в цегляному будинку, доведеться ламати стіни.

Міф третій. Каркасний будинок більш пожежонебезпечний, ніж кам’яний
Якби не ця помилка, то шанувальників у каркасного домобудівництва було б значно більше. Дійсно, неправильно зібраний будинок, якщо його господар до того ж заощадив, пропустивши крізь перекриття дешеві металеві димарі-сендвічі, може згоріти в лічені хвилини. Мені довелося бачити, як горить новозбудований будинок: у вентиляційних зазорах між утеплювачем і облицюванням вогонь поширюється миттєво, як в турбіні, а що залишилися в них сухі тирса спалахують як порох. Тому при будівництві дуже важливо дотримати цілий комплекс заходів пожежної безпеки. Дерев’яні елементи в «проблемних» місцях повинні бути оброблені вогнезахисними складами. Крім того, необхідно суворо дотримуватися правил монтажу димоходів, опалювальних систем і електроустаткування — саме вони є основними джерелами спалахів.

Сказане відноситься не тільки до каркасних будинків, але і до будь-яким іншим. В цегляному будинку теж безліч горючих конструкцій: від меблів до крокв і елементів перекриттів. А в разі, якщо, не дай Бог, сталася пожежа, власники каркасних будинків деколи виявляються в менш сумному становищі, ніж господарі кам’яних. Пожежа в рівній мірі приводить в непридатність і дерево, і залізні балки, і цегляну кладку. Будинок, облицьований зовні цеглою, вигорає, як хороша муфельна піч. У будь-якому випадку розібрати останки згорілого каркаса, щоб почати будуватися заново, значно простіше, ніж зносити згорілий кам’яний будинок.

Міф четвертий. Каркасний будинок недостатньо екологічний
Нарікання найчастіше викликає, власне, не каркас з деревини, а застосовувані для утеплення матеріали на основі пінополістиролу і мінеральної вати.

Але якщо дуже постаратися, то будь-який будинок можна зробити небезпечним для здоров’я проживаючих. Екологічні міни уповільненої дії можуть підстерігати нас усюди: у підвальному радон, «фоня» радіацією щебені для бетонного розчину, що не пройшли сертифікації деревно-стружкових плитах, фарбах, лаках, всіляких захисних антисептичних складах. При чому тут каркасна технологія?

Міф п’ятий. Каркасний будинок не тримає тепло
Каркасні стіни, зібрані за всіма правилами, мають низьку теплопровідність. Прогріти його можна всього за кілька годин. Це чудова властивість для дачі, відвідуваною взимку від випадку до випадку.

Десять–п’ятнадцять сантиметрів пінополістиролу або плитного утеплювача на основі мінеральної вати замінять мало не метрової товщини цегляну кладку. У всякому разі, саме так підносять властивості сучасних теплоізоляційних матеріалів в буклетах виробників. Але все залежить від того, хто і як будує. Будинок, в якому гуляють протяги, на стінах утворюється конденсат, а тепло не тримається — будівельний шлюб. Можливо, будівельники забули покласти утеплювач, паропроникні мембрани, залишили щілини і містки холоду. У середовищі досвідчених професіоналів, що будують дачні будинки, і полістироли, і мінераловатні плити мають своїх прихильників і супротивників. Пінопласт, який використовується в якості утеплювача в стінах каркасної дачі, не вбирає вологу, а тому не потребує ніяких паро — або гідрозахисних плівках. Гігроскопічні мінераловатні матеріали не повинні контактувати з деревом і виконують свою функцію, тільки якщо правильно підібрані паро — та гідроізоляційні мембрани, дотримані вентиляційні зазори.

Повернемося до питання про дилетантизм і підіб’ємо підсумок. Побудувати каркасну хатину дійсно може навіть дилетант. Але зробити будинок безпечним, теплим і комфортним, щоб ніде не дуло і не капало, під силу тільки технічно грамотному фахівцеві, витягає корисний досвід з своїх або чужих помилок.

ПОДЕЛИТЬСЯ
Предыдущая статьяОфис в стиле LEED
Следующая статья

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here