Тема зношеного житлового фонду в Росії може посперечатися за своєї актуальності навіть з темою кризи. Однак якщо стабілізувати економічну ситуацію держава поки не в силах, то рішення першої проблеми воно вже підготувало. Прийнятий Державною думою Федеральний закон №185 надає жителям країни шанс повністю відремонтувати своє житло за мінімальні гроші. Але для того щоб взяти участь в програмі, необхідно виконати ряд умов.

Подолати 5-відсотковий бар’єр
Важлива ремарка: термін дії програми закінчується 1 січня 2012 року. Таким чином, часу на тривалі роздуми не залишається: необхідно діяти. «В першу чергу потрібно визначитися зі способом управління будинком. Ми вибрали товариство власників житла (ТСЖ). Однак це не є обов’язковою умовою для проведення капремонту. Він може бути здійснено у разі, коли для експлуатації будинку залучена керуюча організація», – пояснює Олена Боюн, член правління ТСЖ дев’ятиповерхового будинку по вулиці Башидзе у Владивостоці.

«Далі на загальних зборах визначаються види, обсяги планованих робіт, їх вартість та термін початку ремонту, – розповідає про умови участі в програмі перший заступник голови Законодавчих зборів Челябінської області Юрій Карликанов. – Потім складається дефектна відомість (цей документ відображає всі існуючі технічні неполадки в будинку, в ньому також зазначені матеріали або конструкції з вичерпаним терміном експлуатації).

На підставі відомості готується приблизна кошторис на проведення робіт. Всі зібрані документи разом з заявкою на участь в Програмі потрібно направити в адміністрацію органів місцевого самоврядування».

Ключовим моментом участі в Програмі є згода мешканців профінансувати 5% від загальної вартості ремонту – інші 95% оплачує держава. Кошти виділяються Фондом сприяння реформуванню ЖКГ Росії. «Стосовно до нашого будинку, в якому 90 квартир, кожному власнику доведеться внести від трьох до п’яти тисяч рублів. Це порівняно небагато з урахуванням масштабності капітального ремонту, тим більше що суму можна здавати частинами», – зазначає Олена Боюн. Існують і нюанси: якщо в будинку є юридичні особи (наприклад, компанія знімає приміщення під офіс або магазин), то їм доведеться сплатити не 5%, а повну вартість своєї частки від загальних витрат на ремонт.

Треба зауважити, що частина будівель під програму не потрапляють. Так, згідно з постановою Держбуду, «в будинках, що підлягають знесенню, а також відновлення та благоустрій яких виконувати недоцільно, протягом найближчих десяти років, капітальний ремонт допускається виробляти у вигляді винятку». При цьому в обсяг робіт включаються тільки заходи, що забезпечують безпечні і санітарні умови проживання в будинку на решту терміну експлуатації.

Перелік робіт, вироблених в рамках капремонту, прописаний у законі. «До них належать: ремонт внутрішньобудинкових інженерних систем (газо-, електро-, тепло-, водопостачання, водовідведення) з установкою приладів обліку; ремонт та заміна ліфтового обладнання; ремонт дахів; ремонт підвальних приміщень; утеплення та ремонт фасадів, – перераховує Юрій Карликанов. – Інші види робіт можуть бути виконані тільки за рахунок додаткового фінансування власників квартир або регіонального бюджету. У більшості регіонів місцева влада вже заявила про збільшення списку робіт, що проводяться в ході ремонту».

Кумулятивний ефект
Варто зауважити, що ті заходи, які внесені законом обсяг робіт по капітальному ремонту, дозволяють не тільки відновити будівлю і збільшити термін експлуатації, але також знизити витрати на його утримання. Однак, визначаючи комплекс необхідних заходів, треба враховувати, що ефекту економії можна добитися, тільки об’єднавши зусилля з модернізації інженерних систем і утеплення будинку з установкою приладів обліку. Тетяна Кислякова, директор з продажу та маркетингу російського представництва компанії Kamstrup, світового лідера з виробництва теплолічильників, пояснюючи, каже, що сам по собі теплолічильник не економить тепло. «Він відображає фактичне споживання, яке може бути як менше нормативного, так і перевищувати його. Однак, якщо в будинку встановлюються теплові пункти, проводиться регулювання опалення, заміна вікон, приймаються інші заходи, спрямовані на зниження втрат тепла, фактичне споживання гарантовано скорочується. У цьому випадку оплата по приладу обліку буде значно нижче», – розповідає експерт.

Теплий контур
В першу чергу в процесі підвищення енергоефективності будівлі важливо скоротити тепловтрати. «Основні їх джерела добре відомі – це фасади, вікна, двері, підвали, покрівля, – каже Роман Айваржи, комерційний директор Групи компаній ПРОПЛЕКС, найбільшого російського виробника віконного ПВХ-профілю за австрійськими технологіями. – Отже, необхідно починати саме з них. Так, сучасні пластикові вікна мають підвищений коефіцієнт теплопередачі і перешкоджають постійної «витоку тепла. При цьому для різних кліматичних зон існують продукти з певними характеристиками. Завдяки цьому витрати на опалення можна оптимізувати незалежно від погодних умов». Фахівець відзначає, що все частіше в рамках капітального ремонту використовується ПВХ-профіль більш високого класу. У приклад він наводить проект скління 23 будинків у Москві, завершений в кінці березня поточного року. При його реалізації використовувалися віконні конструкції, виконані з п’ятикамерного профілю Proplex-Premium, і чотирьохкамерного Proplex-Comfort. «Дані системи мають монтажну глибину 70 міліметрів і володіють підвищеними звуко — і теплоізоляційними властивостями (показник опору теплопередачі – 0,84 і 0,79 м2*С/Вт)», – розповідає Роман Айваржи (ПРОПЛЕКС).

Додатковим заходом щодо скорочення втрат стає використання ізоляційних матеріалів, в тому числі в системах навісних вентильованих фасадів (НВФ). Наприклад, у Волгодонську (Ростовська область) таким чином були утеплені 33 будинку. Це дозволило вирішити одвічну проблему промерзання торцевих стін панельних багатоквартирних будинків в зимовий період. За інформацією, наданою Фонду ЖКГ Міністерством будівництва і житлового господарства Ростовської області, економія власника квартири на оплату електроенергії в результаті відмови від використання електрообігрівачів після установки НВФ становить близько 3 тисяч рублів у рік.

Вигідне вкладення
Необхідність утеплення фасаду будівлі очевидна для мешканців. Але в той же час їм не завжди добре відомо, що значна частина комунальних платежів направляється на утримання і експлуатацію інженерних систем будинку (опалення, водопостачання тощо). Сучасні ж агрегати, встановлені замість старих енергоємних аналогів, дозволяють значно скоротити витрати на електрику.

Наприклад, в місті Рибінську керуюча компанія замінила насоси підвищення тиску води на МУП «Захід» і МУП «Схід». Вітчизняні ЕЦВ поступилися місцем насосів GRUNDFOS серії CHV 2-80. Це дозволило знизити витрати на електроенергію у 8 разів. Агрегати, встановлені раніше, працювали в постійному режимі, споживали близько 108 кВт/добу, що становить приблизно 190 рублів/добу (в рік ця сума складе близько 70 000 рублів). Нові насоси включаються автоматично тільки в разі падіння тиску в мережі нижче певної межі. В результаті на сьогоднішній день витрати електроенергії складають приблизно 13,6 кВт/добу, або в грошовому еквіваленті – близько 23 рублів/добу (менше, ніж 8500 рублів за рік). Крім того, витрати на технічне обслуговування і ремонт нового обладнання стали значно нижче.

В якості прикладу можна навести один з багатоповерхових будинків по вулиці Першої П’ятирічки в Челябінську. Комплекс заходів щодо вдосконалення опалювальної системи, виконаний в рамках реалізації програми капітального ремонту, тепер дозволяє його мешканцям заощаджувати на послугах опалення 30-40%. В процесі реалізації проекту будинок оснастили енергозберігаючою системою індивідуального обліку та регулювання теплової, електричної енергії і води. «В ході модернізації елеваторний вузол був замінений на автоматизований тепловий пункт Danfoss, виконана балансування системи опалення на рівні стояків, винесено панельне опалення. Також на кожному радіаторі встановлені регулятори, які дозволяють управляти температурою в кімнатах», – розповідає Михайло Шапіро, генеральний директор компанії «Данфосс» в Росії (провідного світового виробника енергозберігаючого обладнання для систем опалення та теплопостачання будівель).

ПОДЕЛИТЬСЯ
Предыдущая статья
Следующая статьяЖитлові комплекси

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here